KRS 0000097123
Articles In English Fundacja WHD na FaceBookuFundacja WHD na YouTubeInstagramissuu.com
Zadzwoń do psychologa: 509 797 324

W roku 2016 Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci podpisała Porozumienia o współpracy z pięcioma warszawskimi szpitalami:
•    Szpital Inflancka;
•    Szpital Solec;
•    Szpital Specjalistyczny im św. Rodziny SPZOZ;
•    Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego Sp. z o o;
•    Szpital Bielański im ks. Jerzego Popiełuszki.
(warto wiedzieć, że Fundacja ściśle współpracuje także ze Szpitalem Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej i Szpitalem Specjalistycznym św. Zofii w Warszawie)
Dokument ten ma na celu sformalizowanie i usystematyzowanie działań podejmowanych przez placówki medyczne (szpitale i hospicjum) pełniące zróżnicowane zadania, aby objąć nieuleczalnie chore dzieci i ich rodziny kompleksową opieką od momentu diagnozy (często na etapie życia płodowego) do śmierci...

Czytaj dalej...

Hospicjum perinatalne zapewnia kobiecie ciężarnej wszechstronną opiekę po prenatalnym rozpoznaniu wady letalnej płodu.

Czytaj dalej...

W sobotę trzeciego grudnia w siedzibie Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Hospicjów Perinatalnych. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Pani Profesor Joanny Dangel założycielki pierwszego hospicjum perinatalnego w Polsce. Prelegentami byli między innymi Wiceminister Zdrowia Pan Doktor Jarosław Pinkas, Pan Profesor Piotr Kaliciński i Pan Doktor Tomasz Dangel. Do uczestników konferencji list skierował Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC.

Konferencja miała na celu wymianę doświadczeń między placówkami pełniącymi pomoc względem śmiertelnie chorych dzieci przed ich narodzinami oraz ich rodzicami. Spotkanie było też okazją do nauki i inspirującej wymiany myśli między lekarzami i psychologami posiadającymi różnorodne doświadczenia w dziedzinie opieki paliatywnej.

Czytaj dalej...

Od jakiegoś czasu jesteśmy świadkami dyskursu publicznego dotyczącego aborcji. Nie zawsze jest on rozsądny, a bardzo rzadko poparty naocznym doświadczeniem, tego o czym traktuje. Sprawdziłam alternatywy dla terminacji, zaczynając od najbardziej właściwego miejsca, o którym wciąż za mało się mówi. Spotkałam się również z rodzicami Jagody, dwumiesięcznej dziewczynki, która przyszła na świat z przepukliną mózgową. Opowiedzieli mi o swojej codzienności i o tym, dlaczego nie zamieniliby jej na żadną inną.

Nie ma miejsca na cuda
Hospicjum perinatalne jest modelem medycyny perinatalnej. Ma zapewnić dziecku i rodzicom wszechstronną opiekę, z pełnym poszanowaniem ich woli. Jest alternatywą dla aborcji oraz uporczywej terapii. Pracują tam specjaliści, którzy mają zapewnić azyl i opiekę dla tych, którzy potrzebują tego najbardziej. Rodziców nieuleczalnie chorych dzieci. 
Zielony budynek poradni USG i hospicjum zlokalizowany na warszawskim Targówku, nie wyróżnia się znacząco od pozostałych. Jak się potem dowiaduję, w kilkupiętrowym domu mieszczą się: poradnia USG, poradnia stomatologiczna oraz hospicjum domowe. Miejsca nie ma dużo, jednak zaskakuje mnie to, że jest go wystarczająco. W dwóch poczekalniach, które mijamy widzę kilkoro rodziców z dziećmi. Staram się nie patrzeć na rodziców, żeby nie poczuli, że ich oceniam lub jestem natarczywa.

Czytaj dalej...

Dr Tomasz Dangel 14 października 2016 r. udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. Wywiad nie został opublikowany. Dziennikarka, która go przeprowadziła prosiła o nieujawnianie jej imienia i nazwiska.

Czytaj dalej...

Kobieta powinna mieć wybór, czy urodzić ciężko chore dziecko, czy nie. Zwykle w ostatnim czasie mówi się o tej decyzji na „nie”. Jednak nie możemy zapominać, że wolnym wyborem będzie też decyzja na „tak” i nikt nie powinien ingerować w tę decyzję, tak samo jak w tą o zakończeniu ciąży. Jednak kobieta, żeby podjąć którąkolwiek z tych decyzji musi mieć profesjonalną opiekę medyczną i dostęp do diagnostyki prenatalnej na najwyższym poziomie.

Czytaj dalej...

25 października 2016 r. w siedzibie Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci odbyła się konferencja prasowa dotycząca hospicjum perinatalnego i zasad jego funkcjonowania.

Wystąpienia:

Prof. dr hab. n. med. Joanna Szymkiewicz Dangel
- Prezentacja osiągnięć pierwszego w Polsce autorskiego programu hospicjum perinatalnego

Czytaj dalej...

W hospicjum prenatalnym nikt mnie nie namawiał: ani na rodzenie, ani na zakończenie ciąży. Pomyślałam, że może nawet te kilka sekund, minut, kiedy zobaczymy się z córką, da nam szczęście

W hospicjum najpierw jest cotygodniowa msza, potem odprawa. Każdy po kolei mówi, do kogo dziś jedzie, raz-raz, wszystko jest jasne w kilka minut. Potem wszyscy rozbiegają się do hospicyjnych samochodów i ruszają do domów rodziców oraz dzieci: pielęgniarki, lekarze, rehabilitanci i psychologowie. W samochodach są ciastka i cukierki, zostawili je pracownicy, którzy jechali dzień wcześniej, dzięki temu każdy może w biegu coś zjeść. Bo czasu ciągle brakuje.

Pracownicy, od opiekunów po panie sprzątające i gotujące, w biegu opowiadają mi skrawki historii. – Moja córka była pod opieką hospicjum, odeszła, a ja tu zostałam – mówi pani Alicja, kucharka.

http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,20868346,hospicjum-prenatalne-dla-dzieci-ktore-sa-tylko-przez-chwile.html

Czytaj dalej...

Konferencja prasowa
Hospicjum perinatalne

Miejsce:
Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci
ul.  Agatowa 10, 03-680 Warszawa (Targówek)

Data:
25 października 2016 r., godzina 11:00

Czytaj dalej...

W uzupełnieniu korespondencji z dnia 7 października 2016 r. Fundacja Warszawskie Hospicjum przesyła dokument „Propozycja programu ochrony życia w przypadku rozpoznania wady letalnej w badaniach prenatalnych” autorstwa dr hab. n. med. Tomasza Dangla i prof. dr hab. n. med. Joanny Szymkiewicz-Dangel.

Czytaj dalej...

W nawiązaniu do przedstawionego przez Panią Premier w Sejmie programu wsparcia rodzin i matek, które zdecydują się urodzić i wychować niepełnosprawne dziecko (wystąpienie z dnia 6 października 2016 r.), pragniemy, jako organizacja pożytku publicznego, zaproponować Pani Premier współpracę we wszystkich poruszonych w wystąpieniu kwestiach.

Czytaj dalej...
Prof. dr hab. n. med. JOANNA SZYMKIEWICZ - DANGEL, Kierownik naukowy Poradni

21 maja 2016 r. w siedzibie Fundacji WHD odbyła się uroczystość z okazji 10 rocznicy powstania Poradni USG Agatowa, działającej pod kierownictwem naukowym prof. Joanny Szymkiewicz-Dangel. Wśród wielu zaproszonych gości udział w uroczystości wzięły także dzieci – pacjenci Poradni.

Czytaj dalej...
Fot. Tomasz Myśluk

11 lutego 2016 r. w spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Fundacji WHD z okazji Światowego Dnia Chorego wzięli udział:

  • Agata Kornhauser-Duda, małżonka prezydenta RP,
  • Abp Henryk Hoser, biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej,
  • Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia,
  • prof. Marek Kulus, prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czytaj dalej...

W sobotnie popołudnie, 19 grudnia 2015 r., odbyło się świąteczne spotkanie Grup Wsparcia Fundacji WHD. Oprócz Grupy Wsparcia Hospicjum Perinatalnego, byli obecni rodzice oraz dzieci i młodzież z Grup Wsparcia w Żałobie.

Wszyscy starali się spędzić popołudnie w dobrym nastroju, mimo trudnego dla nich czasu - zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dla wielu osób były to pierwsze święta bez dzieci, dla innych święta przypominające o okolicznościach straty. Ksiądz Dariusz, kapelan Hospicjum, sprawował Mszę św. Potem był czas na wspólne rozmowy przy suto zastawionym stole. Spotkanie było okazją do wspólnego zastanowienia się nad tym co nas boli i co daje wsparcie w trudnych chwilach. Przysłuchując się rozmowom, dotarło do mnie jak wiele dobrego w życie tych osób wniosły spotkania Grupy Wsparcia.

Czytaj dalej...

Zaproszenie do udziału w wyjeździe grupy wsparcia Hospicjum Perinatalnego otrzymaliśmy w zasadzie jeszcze przed naszą pierwszą wizytą na spotkaniu grupy, wkrótce po urodzeniu i śmierci naszego synka Jasia, po kilku miesiącach przebywania pod opieką Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci.

Byliśmy bardzo miło zaskoczeni otrzymanym zaproszeniem – w końcu byliśmy nowymi osobami, które nie miały jeszcze okazji zapoznać się z grupą, a poza tym nie spodziewaliśmy się wcześniej, że spotkania mogą też przybrać taką „zaawansowaną”, tj. wyjazdową, formę.

Czytaj dalej...

25 kwietnia 2015 r. w siedzibie Fundacji WHD odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Hospicjów Perinatalnych. Wzięło w niej udział ponad 50 osób z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Krakowa, Opola, Poznania, Rzeszowa, Tychów Warszawy i Wrocławia. Byli wśród nich lekarze, psycholodzy, pielęgniarki, położne, osoby duchowne, rodzice i dziennikarze.

Czytaj dalej...