KRS 0000097123
Articles In English Fundacja WHD na FaceBookuFundacja WHD na YouTubeInstagramissuu.com
Zadzwoń do psychologa: 509 797 324

Hospicjum perinatalne nie może istnieć bez psychologów. To oni od pierwszych chwil niepomyślnej diagnozy otaczają rodziców nienarodzonego dziecka opieką i towarzyszą im przez okres całej ciąży, a także po jej zakończeniu.

Czytaj dalej...

 „doświadczenie choroby sprawia, że odczuwamy naszą bezradność, a jednocześnie wrodzoną potrzebę drugiego człowieka. (…)"

Czytaj dalej...

W dniach 17.02-1.03.2021 r. odbędą się zajęcia Szkoły Rodzicielstwa przeznaczone dla rodziców, u których nienarodzonych dzieci zdiagnozowano wady serca.

Czytaj dalej...
prof. Jonanna Szymkiewicz-Dangel

O tym jak działają hospicja perinatalne opowiadały prof. Joanna Szymkiewicz- Dangel (założycielką Hospicjum Perinatalnego Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci) oraz psycholog mgr Agnieszka Chmiel- Baranowska.

Czytaj dalej...
Dr Urszula Tataj-Puzyna (Szkoła Rodzicielstwa, wrzesień 2020)

Chętnych prosimy o kontakt telefoniczny z psychologiem Warszawskiego Hospicjum Perinatalnego, Agnieszką Chmiel–Baranowską (515 242 207), do 9 stycznia 2021 r.

Czytaj dalej...
Paulina Kowacka,  psycholog Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci

W ubiegłym tygodniu odbyło się  kolejne spotkanie grupy wsparcia dla rodziców w żałobie po wczesnej stracie dziecka. Z pomocą przyszła nam technologia. 

Czytaj dalej...

Dotarła do nas niezwykle miła wiadomość. Jedna z podopiecznych Warszawskiego Hospicjum Perinatalnego przysłała naszej psycholog, Agnieszce Chmiel-Baranowskiej, sms z informacją, że właśnie przyszedł na świat jej zdrowy synek – 10 punktów w skali Apgar!

Czytaj dalej...

Ze względu na epidemię COVID-19 po raz pierwszy została przeprowadzana w formie e-learningu.

Czytaj dalej...

W dniach 29.02 – 1.03.2020 roku w Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci odbędzie się kolejna edycja Szkoły Rodzicielstwa.

Zajęcia prowadzić będą doświadczeni eksperci neonatologii i pediatrii, dietetyki, położnictwa, fizjoterapii i psychologii.

W programie zaplanowano zajęcia teoretyczne i praktyczne.

Czytaj dalej...
fot. Grzegorz Ślązak

W sobotę 14 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe w Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, w którym wzięli udział uczestnicy spotkań grupy wsparcia dla rodziców przeżywających żałobę po wczesnej stracie dziecka.

Czytaj dalej...

W dniach 30.11-1.12 2019 r. odbyła się IV edycja Szkoły Rodzicielstwa. Jest to spotkanie rodziców będących pod opieka hospicjum perinatalnego z ekspertami w dziedzinie neonatologii, położnictwa, pediatrii, fizjoterapii, dietetyki czy psychologii. Zajęcia mają pomóc rodzicom w możliwie zdrowym przeżyciu ciąży i przygotowaniu się do porodu oraz opieki nad dzieckiem.

Czytaj dalej...

– W Polsce nie ma świadomości dotyczącej perinatalnej opieki paliatywnej. Wielu lekarzy zajmujących się diagnostyką prenatalną nie informuje o możliwości uzyskania wsparcia psychologicznego w przypadku stwierdzenia u płodu „ciężkiej i nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” – mówi prof. Joanna Szymkiewicz- Dangel,  pediatra, kardiolog, współzałożycielka pierwszego w Polsce Hospicjum Perinatalnego działającego przy Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. 

Czytaj dalej...
fot. Marzena Dębska

W dniu 20 grudnia 2018 r. zmarł Romuald Dębski, dla przyjaciół Aldek. Był znanym ginekologiem-położnikiem, świetnym lekarzem-praktykiem.

Czytaj dalej...
Wykład Dra Tomasza Dangla

W Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci w listopadzie 2018 r. rozpoczęła się realizacja nowego projektu dla rodziców, spodziewających się narodzin chorego dziecka. 

Choć inicjatywa przygotowania rodziny do porodu chorego dziecka, także dziecka z wadami letalnymi, była już wcześniej przez nas realizowana w formie indywidualnych spotkań z położną i psychologiem, w listopadzie ruszyła po raz pierwszy, z udziałem 11 par rodziców, ,,Szkoła Rodzicielstwa”.

Czytaj dalej...

Lekarze z całego świata będą przyjeżdżać do międzynarodowego ośrodka referencyjnego firmy Philips – Zakładu Kardiologii Prenatalnej prof. Joanny Szymkiewicz-Dangel, by podnosić swoje kwalifikacje.

Czytaj dalej...

W dniach 22-26 października 2018 r. odbędzie się kurs specjalizacyjny dla lekarzy położników i ginekologów pt. "Diagnostyka i terapia płodu". Kurs został zorganizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego we współpracy ze Szpitalem Bielańskim im. ks. Jerzego Popiełuszki. Z radością informujemy, że jedną z prelegentek podczas kursu będzie nasza koleżanka Agnieszka Chmiel-Baranowska, która przybliży uczestnikom psychologiczne aspekty perinatalnej opieki paliatywnej w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie pracy w Warszawskim Hospicjum Perinatalnym.

Czytaj dalej...

Otrzymaliśmy podziękowanie od pacjentki Poradni USG Agatowa i Warszawskiego Hospicjum Perinatalnego, mamy małego Sebastiana, który przyszedł na świat 1 sierpnia 2017 roku. Otrzymaliśmy też uroczy kuferek z dedykacją następującej treści:

"Kilka słów dla Was od nas... Żadne słowa nie są w stanie wyrazić naszej wdzięczności dla całego personelu PORADNII USG AGATOWA. W Waszym otoczeniu czuliśmy ogromne ciepło, spokój, empatię i zrozumienie danej sytuacji. Wasz profesjonalizm sprawił, iż czuliśmy się bezpiecznie i że nasze cierpienie nie było tak ogromne. Dziękujemy za wszystkie słowa otuchy, pocieszenia i wsparcia.
Nasz Aniołek przez nas dziękuje Wam - Aniołom niosącym spokój i wartościowe chwile. Wasza opieka jest uśmiechem z nieba naszego synka, promykiem słońca i siłą do tworzenia dobra. Dziękujemy..."

Czytaj dalej...

Polski model hospicjum perinatalnego, nazywany też perinatalną opieką paliatywną, został wprowadzony w 1998 r. przez Joannę Szymkiewicz-Dangel i Tomasza Dangla.
http://perinatalne.pl/pliki/Artykul/1040_hospicjum-perinatalne-polski-model.pdf

Czytaj dalej...

W Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci przy ulicy Agatowej, we współpracy z Zakładem Kardiologii Perinatalnej i Wad Wrodzonych CMKP, dnia 11 października 2017 odbyło się spotkanie ze światowej sławy kardiologiem dziecięcym i prenatalnym Jamesem Huhta. Jest on znany polskim położnikom i kardiologom prenatalnym dzięki opracowaniu skali płodowej niewydolności krążenia, popularnie zwaną „skalą Huhty”.  W spotkaniu wzięło udział około 50 osób: lekarzy, studentów i psychologów.

Profesor gościł w Polsce w ramach projektu Warsaw Impact Tour, czyli cyklu spotkań z profesjonalistami z różnych dziedzin, których łączy oddanie wartościom chrześcijańskim w życiu osobistym i zawodowym. Projekt ten jest organizowany przez organizację Momentum Europe, zrzeszającą biznesmenów i profesjonalnych liderów z USA. Ze strony polskiej projekt był koordynowany przez Ruch Chrześcijański Mt28.

Czytaj dalej...

7 września 2017 r. w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. dr hab. Ryszard Gellert oraz Ireneusz Kalisiak Wiceprezes Zarządu Fundacji Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci podpisali List Intencyjny, rozpoczynający obustronną współpracę, w obszarze medycznego kształcenia podyplomowego lekarzy w dziedzinie prenatalnej diagnostyki ultrasonograficznej, kardiologii dziecięcej, genetyki oraz perinatalnej i pediatrycznej opieki paliatywnej.

Podpisanie Listu odbyło się w obecności Pani Prof. dr hab. n. med. Joanny Dangel, szczególnie zaangażowanej w uzgadnianie warunków współpracy i formułowanie treści Listu.

Zgodnie z intencją Listu, celem Partnerów będzie podejmowanie wspólnych działań służących poszerzeniu zaplecza naukowo-dydaktycznego CMKP, dalszemu podnoszeniu jakości opieki medycznej, którą swoim podopiecznym i pacjentom zapewnia Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, a także poszerzeniu dydaktyki medycznej, w reprezentowanych specjalnościach i dziedzinach.

Czytaj dalej...