Fundacja WHD na FaceBooku Fundacja WHD na YouTube
Zadzwoń do psychologa: 509 797 324

Notatka z Konferencji

Notatka z Konferencji

25 października 2016 r. w siedzibie Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci odbyła się konferencja prasowa dotycząca hospicjum perinatalnego i zasad jego funkcjonowania.

Wystąpienia:

Prof. dr hab. n. med. Joanna Szymkiewicz Dangel
- Prezentacja osiągnięć pierwszego w Polsce autorskiego programu hospicjum perinatalnego

mgr Agnieszka Chmiel-Baranowska
- Rola psychologa w hospicjum perinatalnym

dr hab. n. med. Tomasz Dangel
- Czym jest hospicjum perinatalne?

Prowadzący: Paweł Jakubowski
wolontariusz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci

Warszawskie Hospicjum Perinatalne działa jako integralny element systemu diagnostyki prenatalnej i poradnictwa dla rodziców dzieci z wadami letalnymi, zapoczątkowanego przez prof. Joannę Dangel  w 1998 r. Jest to nowy dział w polskiej medycynie, który wymaga wprowadzenia odpowiednich regulacji przez Ministra Zdrowia w celu zapewnienia właściwego poziomu tych konsultacji.

Spontaniczne tworzenie przez organizacje pozarządowe „hospicjów perinatalnych” powoduje dezinformację, jakoby te placówki posiadały kompetencje do udzielania konsultacji w zakresie diagnostyki prenatalnej i podejmowania decyzji dotyczących leczenia tych dzieci. Minister Zdrowia powinien powołać ośrodek referencyjny i wprowadzić nadzór merytoryczny nad tego typu działalnością.

Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci przekazała p. Premier Beacie Szydło dokument pt. „Propozycja programu ochrony życia w przypadku rozpoznania wady letalnej w badaniach prenatalnych”.

III Ogólnopolska Konferencja Hospicjów Perinatalnych – 3 grudnia 2016 r.
http://perinatalne.pl/pl/a/zapraszamy-na-iii-ogolnopolska-konferencje-hospicjow-perinatalnych