Przekaż
Datek
KRS 0000097123
  • Articles In English
  • Fundacja WHD na FaceBooku
  • Fundacja WHD na YouTube
  • Instagram
  • issuu.com
Zadzwoń do psychologa: 509 797 324

Przedświąteczne spotkanie

Ikonka dla Przedświąteczne spotkanie

W sobotę 11 grudnia 2021 r. odbyło się ostatnie w tym roku kalendarzowym, przedświąteczne spotkanie grupy wsparcia dla rodziców w żałobie po wczesnej stracie dziecka. Wzięło w nim udział 8 osób, tj. 4 małżeństwa. Po raz pierwszy towarzyszyli nam nowi uczestnicy spotkania – rodzice Witusia, który odszedł w drugiej połowie października b.r. Spotkanie odbyło się częściowo online – jedna para spoza Warszawy nie mogła uczestniczyć osobiście, więc połączyła się z nami poprzez wideo-rozmowę.

O czym rozmawialiśmy? Kontekst spotkania – zbliżające się święta Bożego Narodzenia, sprawił, że miało ono charakter dosyć szczególny. Dla rodziców, którzy stracili dziecko, nawet sama myśl o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia jest niezwykle trudna. Ból pożegnania i ogromna tęsknota towarzyszą im niemalże każdego dnia, a Boże Narodzenie już nigdy nie jest tym, jakie przeżywali w przeszłości, zwłaszcza w dzieciństwie. To już nie radość i ciepło rodzinnej atmosfery, ale raczej pustka po Najukochańszej Kruszynie, której z nimi nie ma, a okoliczność tych akurat Świąt wzmacnia tę pustkę jeszcze bardziej... Jednocześnie, to także czas przetrwania w szacunku do innych bliskich z rodziny, a tym samym uczestniczenie w rodzinnych spotkaniach, podczas których panująca atmosfera niekoniecznie współgra z tym, co się dzieje w sercach.

Rodzice dzieci utraconych rozumieją się bez słów. Na takim spotkaniu jak to, o którym piszę, są w swoim gronie i w jedynym w swoim rodzaju poczuciu jedności. Dzięki temu mają komfort wyrażenia każdego uczucia, jakie zrodziło doświadczenie tej straty. I jest to przestrzeń nie tylko na te trudne emocje, które niezmiennie wyciskają łzy, bez względu na czas, który upłynął od pożegnania dziecka. Są to również promyki nadziei, ale i radości o zupełnie innym zabarwieniu, niż zazwyczaj jest to rozumiane. Bo w swoim gronie mogą wyrażać tę radość, śmiać się i żartować – i będzie to właściwie emocjonalnie odczytane.

Rodzice doskonale wiedzą, czego najbardziej życzyliby sobie w ten trudny dla nich czas Świąt, są w tej kwestii bardzo jednomyślni. W imieniu całego zespołu Warszawskiego Hospicjum Perinatalnego życzymy Wam, aby spełniło się to, czego chcielibyście na ten czas, i abyście zawsze się tak cudownie nawzajem wspierali!

I pamiętajcie – macie w nas oddanych przyjaciół, którzy będą z Wam zawsze, gdy tego będziecie potrzebowali!

Paulina Kowacka,
opiekunka Grupy Wsparcia w Żałobie

  • Przedświąteczne spotkanie - zdjęcie nr 1
Przekaż Datek