Przekaż
Datek
KRS 0000097123

Audio

  • Articles In English
  • Fundacja WHD na FaceBooku
  • Fundacja WHD na YouTube
  • Instagram
  • issuu.com
Zadzwoń do psychologa: 509 797 324

Hospicja perinatalne- jak działają, dla kogo są?

Ikonka dla Hospicja perinatalne- jak działają, dla kogo są?

„My nie jesteśmy żadną placówką. Hospicjum perinatalne to stosunek do kobiety ciężarnej i jej dziecka, które jeszcze się nie urodziło, a u którego, dzięki diagnostyce prenatalnej rozwiniętej w Polsce rozpoznajemy wadę, która jest albo nieuleczalna, albo wadę, która jest wadą możliwą do leczenia, ale wiemy, że ryzyko, że dziecko tego leczenia nie przeżyje, jest bardzo duże. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku rodzice tego dziecka potrzebują bardzo dużego wsparcia. Potrzebują po pierwsze profesjonalnej diagnozy i wiedzy, co to jest za wada, czy możemy ją leczyć i jak, albo dlaczego nie możemy jej leczyć i dlaczego w takiej sytuacji opieka paliatywna jest optymalną opieką dla takiego dziecka. Istotne jest też, by rodzice mieli pewność, że w czasie ciąży mama będzie miała zapewnioną opiekę” – mówiła na antenie Radia Plus profesor Joanna Szymkiewicz-Dangel, założycielka i kierowniczka Warszawskiego Hospicjum Perinatalnego.

„To, co jest siłą nas, jako ludzi, to to, że nadzieja ma wiele wymiarów. My próbujemy pokazać je rodzicom. Nadzieją jest to, że ci rodzice nie są sami.  Że są w dobrych rękach.  Że są pod opieką najlepszych specjalistów. Że akceptujemy to, co się w nich dzieje, i co się z nimi dzieje. Jedna z mam powiedziała mi ostatnio, że kiedy ma gorszy dzień, ważne jest dla niej stwierdzenie jej męża: ‘Kochanie, damy sobie radę’. Jeśli rodzice czują od siebie nawzajem takie wsparcie, to jest szalenie istotne”. (Agnieszka Chmiel Baranowska, psycholog Warszawskiego Hospicjum Perinatalnego)

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy red. Małgorzaty Świtały z prof. Joanną Szymkiewicz-Dangel i Agnieszką Chmiel Baranowską. Rozmowa nt. hospicjum perinatalnego znajduje się w częściach Człowiek 4,5 i 6.

 

Śmierć ma sens gdy życie miało sens

Ikonka dla Śmierć ma sens gdy życie miało sens

„Dziecko, które żyło nieraz kilkanaście dni może zmienić życie ludzi, którzy żyją lat kilkadziesiąt” – mówiła na antenie Radia Nadzieja psycholog Agnieszka Chmiel – Baranowska, pracująca na co dzień w domowym Warszawskim Hospicjum dla Dzieci.

W audycji Beaty Borkowskiej „Czas Świadectw” pani Agnieszka opowiedziała o specyfice pracy w hospicjum domowym, o towarzyszeniu rodzicom i rodzeństwu umierającego dziecka, a także o tym, w jaki sposób wiara pomaga w pogodzeniu się ze śmiercią bliskiej osoby.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy

Przekaż Datek