KRS 0000097123
  • Articles In English
  • Fundacja WHD na FaceBooku
  • Fundacja WHD na YouTube
  • Instagram
  • issuu.com
Zadzwoń do psychologa: 509 797 324

Spotkanie grupy wsparcia

Ikonka dla Spotkanie grupy wsparcia

W ubiegłym tygodniu odbyło się  kolejne spotkanie grupy wsparcia dla rodziców w żałobie po wczesnej stracie dziecka. Z pomocą przyszła nam technologia. 

Grupa wsparcia dla rodziców w żałobie po wczesnej stracie dziecka istnieje od 2015 r. Jej spotkania, jak dotąd, miały tradycyjną formę „na żywo” w siedzibie Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Jednak wybuch epidemii koronawirusa odmienił wszystko.

Zanim stanęłam przed koniecznością organizacji spotkań formie online, miałam wiele obaw. Nie da się „żywego” kontaktu z drugim człowiekiem w pełni zastąpić rozmową przez ekran komputera. A jednak! Drugie już spotkanie naszej grupy w cyberprzestrzeni pokazało, że siła więzi, jaka rodzi się pomiędzy ludźmi, którzy przeżyli dramat wczesnej i niezwykle bolesnej straty dziecka, jest ponad wszelkimi formami. Fakt, może nie jesteśmy w stanie w fizyczny sposób (wyrazem twarzy, ujęciem za ramię czy przytuleniem) okazać wsparcia osobie przeżywającej ból rozstania z dzieckiem, ale moc słów i emocji, które widać nawet na ekranie komputera, czyni cuda. 

Bardzo wyraźnie dało się to zauważyć zwłaszcza w momencie, gdy dołączyli do grupy rodzice w tzw. świeżej żałobie. Będąc w bodajże najtrudniejszym dla nich etapie przeżywania straty dziecka, byli w stanie podzielić się swoimi myślami, wyrazić emocje i… zaczerpnąć z doświadczeń innych rodziców, słuchając ich historii.

Naprawdę warto szukać rozwiązań i sposobów, aby móc wyciągnąć pomocną dłoń do rodzica, któremu zawalił się świat wraz z odejściem ukochanego dziecka. 

Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy wzięli udział w naszym spotkaniu. Kolejne niebawem! 

Paulina Kowacka, 
psycholog Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci 

  • Paulina Kowacka,  psycholog Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci
  • Spotkanie grupy wsparcia - zdjęcie nr 2