KRS 0000097123
  • Articles In English
  • Fundacja WHD na FaceBooku
  • Fundacja WHD na YouTube
  • Instagram
  • issuu.com
Zadzwoń do psychologa: 509 797 324

IV edycja Szkoły Rodzicielstwa

Ikonka dla IV edycja Szkoły Rodzicielstwa

IV edycja Szkoły Rodzicielstwa

W dniach 30.11-1.12 2019 r. odbyła się IV edycja Szkoły Rodzicielstwa. Jest to spotkanie rodziców będących pod opieka hospicjum perinatalnego z ekspertami w dziedzinie neonatologii, położnictwa, pediatrii, fizjoterapii, dietetyki czy psychologii. Zajęcia mają pomóc rodzicom w możliwie zdrowym przeżyciu ciąży i przygotowaniu się do porodu oraz opieki nad dzieckiem.

W zajęciach uczestniczyło 10 par rodziców.  Dużą wagę przywiązujemy zawsze do obecności ojców, która jest ważnym wsparciem dla matek.  Dlatego zajęcia dotyczące porodu, połogu czy opieki nad noworodkiem angażowały również panów.  W czasie przerw miedzy zajęciami uczestnicy mogli zadawac pytania wykładowcom i dzielic się doświadczeniem z innymi rodzicami.

Program Szkoły Rodzicielstwa nie ograniczał się do zagadnień związanych z porodem i połogiem, ale dotykał też takich kwestii jak cukrzyca ciążowa, dieta niskowęglowodanowa i suplementacja w ciąży, zaprezentowanych przez dr hab. Tomasza Dangla. Fizjoterapeutka, dr Katarzyna Kozera,  z powodzeniem zaktywizowała wszystkich uczestników  i  prowadzących  do ćwiczeń fizycznych przygotowujących do porodu. Lek. Agata Wójcik–Sęp przeprowadziła rodziców przez problemy neonatologiczne, które mogą być udziałem ich dzieci. Rodzice mieli wiele pytań, na które wyczerpująco odpowiadała.

W ostatniej części zajęć pracowaliśmy wspólnie nad planami porodu dla rodziców.

Dwa dni pracy minęły w ekspresowym tempie.  Na zakończenie zaś otrzymaliśmy wspaniały prezent -  jedno z nienarodzonych dzieci zmieniło ułożenie z poprzecznego na główkowe, co daje szansę na poród fizjologiczny – marzenie mamy tego dziecka. Brawo Józiu!

Agnieszka Chmiel-Baranowska
Psycholog WHD


Wrażeniami ze Szkoły podzielili się z nami jedni z rodziców. Oto ich relacja:

Szkoła Rodzicielstwa na Agatowej to wyciągnięcie pomocnej ręki do rodziców dzieci, które mają się urodzić chore, a nawet chore nieuleczalnie. Powszechnie wiadomo, że w Warszawie każda kobieta w ciąży ma prawo do bezpłatnego uczestnictwa w szkole rodzenia, gdzie dowie się jak rozpoznać objawy porodu, kiedy jechać do szpitala, jakie pozycje przybierać na poszczególnych etapach porodu, jakie ubranka kupić i zabrać ze sobą do szpitala. Co jednak w sytuacji, kiedy wiemy, że cała ta wyprawka nam się nie przyda? Że nasze dziecko będzie żyło tylko krótką chwilę? W takiej sytuacji tradycyjne zajęcia mogą być dla rodziców trudne, a nawet bolesne. Tu pojawia się Warszawskie Hospicjum dla Dzieci ze swoją "Szkołą Rodzicielstwa", czyli miejscem, gdzie rodzice dzieci z ciężkimi diagnozami posiądą podstawową wiedzę dotyczącą porodu, a co ważniejsze, dowiedzą się, jak postąpić w ich indywidualnej sytuacji.

 Na zajęciach w Szkole Rodzicielstwa, które odbyły się w ostatni weekend listopada, odpowiedziano na najtrudniejsze pytania. Co stanie się z moim dzieckiem? Gdzie skierują mnie, mamę, która wolałaby nie leżeć w jednej sali z innymi mamami i ich zdrowymi dziećmi?  Czy w szpitalu będą wiedzieć, jak się zachować w przypadku ciężkiej choroby, śmierci mojego dziecka? Oraz inne pytania, o których wcześniej nawet nie myśleliśmy.

Szkoła Rodzicielstwa to dwa dni spotkań z różnymi specjalistami, którzy przybliżyli nam tematykę odżywiania, porodu (fizjologicznego i przez cesarskie cięcie), połogu, laktacji (w tym także jej wyciszania), ćwiczeń dla mam i masażu dla dzieci, pielęgnacji noworodka, emocji, a także, jak wygląda droga chorego niemowlęcia w przypadku, gdy trafi na OIOM lub do innego szpitala. Niezwykle cenne było spotkanie z rodzicami będącymi w podobnej sytuacji. Dzięki swobodnej atmosferze mogliśmy porozmawiać o naszych diagnozach, lękach i wątpliwosciach.

Dziękujemy wszystkim specjalistom i pracownikom  Warszawskiego Hospicjum dla Dziei i Poradni USG Agatowa, którzy zechcieli podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i czasem. Dziękujemy za domową atmosferę i pyszną zupę. Razem z mężem cieszymy się, że w tym trudnym czasie mogliśmy trafić pod Wasze skrzydła! To wspaniałe, że jest takie miejsce oraz ludzie, którzy potrafią rozjaśnić sytuację, w której nigdy nie myśleliśmy, że możemy się znaleźć.

Magdalena i Paweł - Rodzice Rafałka

  • IV edycja Szkoły Rodzicielstwa - zdjęcie nr 1
  • IV edycja Szkoły Rodzicielstwa - zdjęcie nr 2
  • IV edycja Szkoły Rodzicielstwa - zdjęcie nr 3
  • IV edycja Szkoły Rodzicielstwa - zdjęcie nr 4